WIll Rogers Kimdir? (Makalem için yardımcı olur musunuz?)

Arkadaşlar, bu isim ile ilgili açıklayıcı güzel bir bilgi arıyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim…

Derlediğim birkaç kaynaktan edindiğim bilgi ile bu soruya cevap vermek istiyorum.
WILL ROGERS (1879-1935)
William Penn Adair Rogers, sekiz kardeşin en küçüğü olarak 4 Kasım 1879’da dünyaya geldi. Oklahoma’nın Yerli Halk bölgesinde anne babasının evinde doğan bir Kızılderiliydi.
Babası Clem ile annesi Mary dörtte bir Cherokee kanı taşıyordu. Will bundan şöyle bir sonuca varmıştı: ‘Bu olsa olsa beni ancak sekizde bir oranında savaşçı yapar’.
Will daha on yaşında bir çocukken annesini kaybetti. Bu Will’de giderilemeyecek bir acıya neden oldu.
Annesinin yumuşak yaklaşımını, şakacı yanını, müziğe olan büyük sevgisini ve sıcak kişiliğiyle insanlarla kolayca arkadaşlık kurma yeteneğini pek özlüyordu. Annesinin bu özelliklerinin tümü Wil’e geçmişti.
Will Rogers yaşamı boyunca halkın diliyle konuştu. Will, iletişim kurmayı, İngilizce dil kurallarına uymayı yeğledi hep. Will’in eşi, onun temiz İngilizce kullanmaı için büyük çaba gösterdi.
Ama Will, cümlelerini bulunduğu yörenin deyimleri ve aksanıyla zenginleştirmeyi tercih etti. Çünkü bunun kendisini halka daha fazla yaklaştırdığına inanıyrdu.
Ama tüm özellikleri arasında, Will’in bir halk filozofu, köşe yazarı, film yıldızı, radyo '‘talk show’'cusu, bir yardımsever ve iyi yürekli bir insan olarak başarısında etken olan en önemli özelliği, çok güçlü mizah yönüydü.
1899 yılında Will, Betty Blake ile tanıştı. Bundan dokuz yıl sonra Betty’nin doğduğu yer olan Arkansas’da evlendiler.
1905 yılında Will, kendisi gibi rodeolarda gösteriler yapan bir meslektaşıyla tanıştı. Bu Tom Mix’di. Tom Mix Çin gibi çok uzak ülkelere yaptığı yolculukları ve Rough Riders isimli vahşi at ve boğalara binen kovboylar grubundaki günlerini anlattı Will’e. Bu sohbetler Will’de yolculuk etme arzusunun uyanmasına neden oldu.
Böylece Will günlerini ailesiyle geçirmediği zamanlarda, genelde seyehat ediyordu. İki yeni ulaşım yolunu en iyi tanıtan kişilerdendi Will. Bunlar o devir için yeni olan araba ve uçaktı.
Will’in yaşamı, Wiley Post’la birlikte uçakla bir dünya turu yaparken 1935’de sona erdi. Uçakları Alaska’nın en uzak köşelerinden Barrow Burnu’nda düştü. Tüm dünya bu sevgi ve mizah gücüyle dolu insanın yasını tuttu.
Will iki yüzlülükle, kendini beğenmilikle ve para tutkusuyla alay ettiğinde yine tehlikeyi göze alıyordu.
Çünkü Will, en ünlü ve önemli kişileri bile şaka yoluyla eleştirmekten çekinmezdi. Ama Will her zaman eleştirilerini güçlü şakalar ve mizah kullanarak gerçekleştirirdi.
Büyük miah ustası Will Rogers’ın şu sözleri sanırım hepimiz için de öğretidir: ‘Bir insanın büyüklüğünü, hayata gözlerini yumduğu zaman onun ne kadar çok özleyeni olduğuna bakarak kolayca anlayabilirsiniz.’

1 Beğeni

Teşekkür ederim ilginize ama sanırım akademik bir yazı olmamış.:))

@ozgessonmzzz haklısınız bu kesinlikle akademik bir yazı değil. Ama sizi akademik yazıya götürmek için bir pencere. Hem böylece sayfadaki her eğitim seviyesinden bireye de hitap eder ve belki böylelikle onlara da Will Rogers’ı araştırmak için vesile olur.